Akademia Wychowania Fizycznego


Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu, wywodząca się z tradycji Katedry Higieny Szkolnej i Teorii Wychowania Fizycznego powołanej w 1919 roku, przy nowo utworzonym Uniwersytecie Poznańskim, jest najstarszą uczelnią sportową w Polsce oraz trzecią najstarszą katedrą w Europie (zaraz po Gandawie i Kopenhadze).

Poznańską katedrą utworzył i kierował prof. Eugeniusz Piasecki. W 1922 roku weszła ona w skład Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego jako Studium Wychowania Fizycznego, a w 1950 r. przekształciła się w Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego. W 1973 r. Uczelni nadano miano Akademii, a rok później otwarto jej drugi wydział – Turystyki i Rekreacji. Był to pierwszy taki wydział w kraju, w którym powstawały założenia metodyczne dla tego kierunku w Polsce. W 2003 roku uruchomiony został Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim.

Od 1960 r. Uczelnia posiada własny ośrodek dydaktyczny w Chycinie koło Międzyrzecza, gdzie co roku odbywają się letnie obozy studentów, wakacyjne wyjazdy dla dzieci i młodzieży, a także konferencje oraz zjazdy absolwentów.

Nowoczesny kompleks dydaktyczno-sportowy AWF zlokalizowany jest w samym centrum Poznania, niedaleko dworca PKS, PKP oraz Starego Browaru. Uczelnia dysponuje zmodernizowaną bazą sal i obiektów, w tym: kompleksem sportowym z siłownią, salą do indoor cyclingu i aerobiku, pływalnią z zapleczem do odnowy biologicznej, wielofunkcyjnym stadionem z boiskiem do hokeja na trawie, kortami tenisowymi, salami do szermierki oraz nowoczesną halą do uprawiania sportów zespołowych. Obiekt ten został wyróżniony w rankingu najpiękniejszych budynków w Polsce w 2015 r. przygotowanym przez portal Skycrapercity i był nominowany do nagrody ArchDaily w kategorii  „Builiding of The Year”.

W trakcie prawie stu lat istnienia, Akademię ukończyło wielu wybitnych sportowców, zdobywających najwyższe medale na Igrzyskach Olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy. Wśród nich są: Władysław Komar, Władysław Kozakiewicz, Bronisław Malinowski, Tomasz Kucharski, Michał Jeliński, Jan Szymański, Karolina Naja, Julia Michalska, Łukasz Nowak czy Maciej Lepiato.

OBECNIE

Obecnie Akademia Wychowania Fizycznego należy do najlepszych uczelni akademickich kultury fizycznej w kraju, rozwijających na wysokim poziomie naukę, sport oraz kształcących kadry nauczycieli wychowania fizycznego, menadżerów, trenerów sportu, dietetyków, fizjoterapeutów, tancerzy i naukowców w zakresie neurobiologii. W AWF kształci się blisko 4 tys. studentów na kierunkach: Wychowanie Fizyczne, Sport, Turystyka i Rekreacja, Fizjoterapia, Dietetyka, Neurobiologia, Taniec w Kulturze Fizycznej oraz – od 2017 roku – na nowym kierunku Animacja osób 50+. AWF zatrudnia 518 pracowników, z czego 261 to nauczyciele akademiccy.

0

WYDZIAŁY

0

KIERUNKÓW

0

METRÓW SZEŚCIENNYCH KUBATURY W NOWOCZESNEJ HALI SPORTOWEJ, Z TRYBUNAMI DLA PRAWIE 230 OSÓB

0

STUDENTÓW

0

NAUCZYCIELI

0

INNYCH PRACOWNIKÓW

WIĘCEJ O AWF W POZNANIU:
WWW.AWF.POZNAN.PL