Książki wydane z okazji 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego

Kończąc Jubileusz 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, chcielibyśmy zaprezentować Państwu publikacje, które zostały przygotowane z okazji tego święta.

Historycy i specjaliści przybliżyli nam postacie, miejsca, wydarzenia i osiągnięcia naukowe, które tworzą stuletnią historię naszego Uniwersytetu Poznańskiego. Jeśli weźmiemy pod uwagę tak złożony organizm, jakim jest Uniwersytet, to oraz to, że jubileusz świętowały cztery uczelnie – było o czym pisać!

Obok wspaniałych wydawnictw naukowych znalazły się też lżejsze pozycje idealne jako wakacyjna lektura.

Z okazji jubileuszu przygotowana została bowiem pod redakcją Andrzeja Niczyperowicza kulinarna podróż w postaci “Akademickich smaków”(do nabycia w sklepie internetowym UAM (https://sklep.amu.edu.pl ) oraz … trzy kryminały z początkami Uniwersytetu Poznańskiego i ojcami założycielami w tle:
„Rektorski czek” Joanny Jodełki,
„Pójdę Twoim Śladem” – Ryszarda Ćwirleja,
„Szmery Piotra Bojarskiego” (dostępne w księgarniach).

Z dumą prezentujemy również:
Album rocznicowy “Wspólna pasja od wieku”. To fotograficzna, nostalgiczna opowieść (w formie rodzinnego albumu zdjęć ze 1100 fotografiami) o Alma Mater Posnaniensis do 1950 roku przygotowany przez zespół w składzie: Magdalena Kalawska (UAM), Ewa Sumelka (UMP), Anna Krybus-Zielińska (UPP), Lidia Majdecka (AWF).

Opracowanie graficzne: prof. dr hab. Krzysztof Molenda

Wydawca: UAM oraz Wydawnictwo Miejskie Posnania

Serię monografii rocznicowych:
„Uniwersytet w czasie wojny 1939-1945” autorstwa prof. Macieja Franza, prof. Tadeusza Janickiego i prof. Anity Magowskiej.
„Dzieje Uniwersytetu w Poznaniu w latach 1945-2019”, tom przygotowany przez zespół autorów, pracowników Instytutu Historii, kierowanych przez prof. Stanisława Jankowiaka i prof. Tomasza Schramma
„Miejsce Uniwersytetu. Infrastruktura uniwersytecka w przestrzeni miejskiej Poznania i okolic (1919-2019)”, autorstwa prof. Macieja Michalskiego
„Luminarze nauki Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1919-2019” – zbiór blisko 260 biogramów szczególnie zapisanych w historii nauki profesorów Uniwersytetu, którzy nie tylko legitymują się znakomitymi osiągnięciami naukowymi i publikacyjnymi, ale także sukcesami dydaktycznymi jako twórcy „szkół naukowych”. Zespołem 160. autorów kierował prof. Zbigniew Pilarczyk z Instytutu Historii.
„Nestorzy nauki Uniwersytetowi” pod redakcją Kazimierza Przyszczypkowskiego – prezent urodzinowy od grupy profesorów-seniorów, dla Uniwersytetu, będący zapisem wykładów odbywających się regularnie w Uniwersytecie od 2015 roku.
„Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu w latach 1950-2019”. – prof.Tomasz Jurek, prof. Maciej Łuczak i dr Izabela Wyszowska
„Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Historię i luminarzy nauki” – zespół pod kierownictwem prof. Moniki Kozłowskiej
„Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w latach 1950-2019. Historia i luminarze nauki” pod kierunkiem prof. Michała Musielaka.

Monografie można nabyć w Wydawnictwie Naukowym UAM.

Przyjemnej lektury!

zdjęcia: Adrian Wykrota, Krzysztof Molenda